Podsumowanie 38 dniowego wyjazdu – Kanada, USA, Bermudy, Kuba cz. 2 (transport, atrakcje, jedzenie i inne)

W poprzednim wpisie podsumowaliśmy nasze wydatki na wizy, ubezpieczenie, loty oraz noclegi. Pora na kolejne kategorie ?


Transport

Kolejny ważnym punktem jest transport. Wszystkie koszty jakie ponieśliśmy w związku z przemieszaniem się pomiędzy miastami, jeśli nie lecieliśmy samolotem, a także w miastach na komunikację miejską. Zawiera się w nich:

 • przejazd Megabusem na trasie Toronto – Niagara Falls 64,00 zł (bilety kupione jak tylko pojawiła się pula na dany termin);
 • podróż Megabusem na trasie Buffalo – Nowy Jork 60,00 zł (bilety kupione jak tylko pojawiła się pula na dany termin);
 • przejazd Megabusem na trasie Nowy JorkWaszyngton Nowy Jork 73,00 USD (bilety kupione z dnia na dzień);
 • podróż autobusem na trasie Santa Clara – Cayo Santa Maria 28,00 CUC;
 • podróż autobusem na trasie Cayo Santa Maria – Hawana 50,00 CUC;
 • komunikacja miejska w Toronto (dojazd z lotniska do centrum) 6,50 CAD;
 • komunikacja miejska w Nigara Falls po stronie amerykańskiej (dojazd 2 autobusami na lotnisko w Buffalo) 5,00 CAD i 5,00 USD;
 • komunikacja miejska w Nowym Jorku 108,00USD;
 • komunikacja miejska na Bermudach (dojazd z i na lotnisko, bilet całodniowy, dwa razy dojazd na i z plaży) 80,00 USD;
 • komunikacja miejska w Miami (dojazd z i na lotnisko) 10,00 USD;
 • Uber w Waszyngtonie 22,00 USD;
 • taxi w Santa Clara (dojazd z lotniska, dojazd na dworzec autobusowy) 22,00 CUC;
 • taxi Hawana (dojazd na lotnisko) 25,00 CUC;
 • wypożyczenie samochodu (razem z ubezpieczeniem) 1.265,00 zł;
 • paliwo zatankowane podczas road tripu – 237,00 USD.

Razem wydaliśmy 1389,00 zł, 535,00 USD, 125,00 CUC i 11,50 CAD.

Komunikacja miejska w Nowym Jorku

Ta kwota jest nieadekwatna, ponieważ zdarzały się dni, że jechaliśmy lub wracaliśmy do Nowego Jorku z naszym znajomym (spaliśmy w New Jersey). W dodatku dostaliśmy w prezencie metro card, każdą doładowaną na kwotę 20 USD, co w zupełności nam wystarczyło przy poruszaniu się po mieście. Jednak trzeba wspomnieć, że na własnych nogach pokonywaliśmy ok. 20-25 km dziennie.
Dojeżdżając z New Jersey będziecie dla dwóch osób potrzebować 18,00 USD dziennie na autobus w dwie strony (np. na Times Square).

Uber w Waszyngtonie

Po Waszyngtonie zdecydowanie taniej jest poruszać się Uberem niż komunikacją miejską. Pojedynczy bilet to koszt 2,00 USD. Przejazd dzielonym Uberem, tj., kiedy dzielicie Wasz przejazd z innymi pasażerami to koszt nieco ponad 3-4 USD, w zależności od odległości. Nie musicie oczywiście wybierać dzielonych przejazdów, jednak są one z reguły tańsze. My Uberem pojechaliśmy zobaczyć Pentagon (w tą i z powrotem), raz pojechaliśmy w okolice National Mall z miejsca, gdzie spaliśmy oraz dojechaliśmy na dworzec autobusowy z okolicy National Mall. W sumie te 4 przejazdy kosztowały nas 22,00 USD, czyli średnio 2,75USD za osobę.

Taxi w Santa Clara

Po Santa Clara poruszaliśmy się nielegalnymi taksówkami. Gdy opuściliśmy teren lotniska zaczepił nas po prostu jeden z kierowców i utargowaliśmy cenę dojazdu do miasta (18,00 CUC). Podobno nie jeździły stamtąd żadne autobusy, nie wiemy czy to prawda, jednak nie widzieliśmy żadnych przystanków i wszyscy Kubańczycy poruszali się samochodami.

Taxi w Hawanie

Na lotnisko dojechaliśmy jedną z nielegalnych taksówek. Przed budynkiem, w którym spaliśmy zaczepił nas jeden z mężczyzn i umówiliśmy się na przejazd następnego dnia (20,00 CUC). Jednak po dotarciu na miejsce, okazało się, że nasz lot jest z innego terminalu i tam musieliśmy już dojechać legalną żółtą taksówką, taki przejazd kosztuje 10,00 CUC (1,6 km!), jednak udało się nam ten koszt podzielić na pół z innym turystą.

Wypożyczenie samochodu (plus ubezpieczenie i koszty paliwa)

Samochód zarezerwowaliśmy przez Internet, przez rentalcars.com z kilkudniowym wyprzedzeniem. Odebraliśmy go na lotnisku w Las Vegas i tam też go zostawiliśmy po tygodniu. Przejechaliśmy nim ponad 3000 km. Nie mieliśmy limitu kilometrów, wypożyczyliśmy auto z pełnym bakiem i tak też musieliśmy je zwrócić, aby nie ponieść dodatkowych kosztów. Wybraliśmy dodatkową opcję ubezpieczenia, która kosztowała nas 332,00 zł (83,00 USD). Zawierała ona w sobie m.in. ubezpieczenie opon, szyb i innych zdarzeń losowych, a także takich które wydarzyłyby się z naszej winy. Jeśli cokolwiek by się wydarzyło, co uszkodziłoby samochód, wypożyczalnia podstawiłaby nam nowe auto.

Ceny paliwa w USA, to chyba jedyne ceny, które prawie zawsze są podawane ze wszystkimi podatkami. Najniższa cena za jaką kupowaliśmy paliwo to było 3,099 USD za galon, a najwyższa 3,298 USD za galon. W sumie zatankowaliśmy 74,346 galony, co daje nam średnio 3,187 USD za galon. W stanie Nevada, Arizona oraz Utha na stacjach benzynowych tankowaliśmy sami bez czekania na obsługę, nie jest to takie oczywiste, ponieważ np. w New Jersey, jest prawo, które tego zabrania.


Atrakcje

Ciężko tutaj obiektywnie podsumować wszystkie koszty, ponieważ nie każdego będzie interesowało to samo. Nie wszyscy mają również ochotę oglądać/odwiedzić to co my lub np. kompletnie ich nie interesuje sport. Jednak podzielimy się, najważniejszymi wydatkami w tej kategorii w poszczególnych miastach.

Toronto

W Toronto kupiliśmy citypass, chociaż zamierzaliśmy wejść tylko na CN Tower oraz do Ripleys Aquariu (ostatecznie poszliśmy jeszcze do Ontario Science Centre). Dwa citypassy to z podatkiem koszt 199,00 CAD (wrzesień 2018 r.). Pojedyncze bilety na obie atrakcje to był koszt 140,00 CAD, jeśli kupilibyśmy je przez Internet, czego nie zrobiliśmy, a w Toronto nie mieliśmy jeszcze karty SIM. Na miejscu bilety okazały się droższe i dlatego bardziej opłacało się zakupić citypass.

Ponadto kupiliśmy bilety na mecz MBL Toronto Blue Jays kontra Houston Astros, za 43,00 CAD (123,00 zł).

Razem wydaliśmy 242,00 CAD.

Niagara Falls

W Niagara Falls wybraliśmy się na dwie atrakcje. Rejs statkiem (Hornblower), co kosztowało nas 59,00 CAD oraz wycieczkę za wodospad (Journey Behind the Falls), co wyniosło 45,00 CAD.

Razem wydaliśmy 104,00 CAD.

Nowy Jork

Przy wejściu do pierwszej atrakcji, którą mieliśmy w planie kupiliśmy citypass, co kosztowało nas 256,00 USD. Bilety kupiliśmy w Muzeum Historii Naturalnej, przez to dostaliśmy dodatkowo wejściówkę do planetarium.
Korzystając z citypass mieliśmy kilka atrakcji do wyboru, wybraliśmy następujące (obok podajemy ceny pojedynczych biletów):

 • taras widokowy w Empire State Building (wejście w dzień i w nocy, jednak musi to być tego samego dnia, czego nie doczytaliśmy przez to weszliśmy tylko w nocy) – cena biletu 52,00 USD za wejście w dzień i w nocy;
 • Muzeum Historii Naturalnej – cena biletu 28,00 USD za wejście do muzeum plus na jeden pokaz;
 • taras widokowy w Top of the Rock w ciągu dnia – cena biletu 38,00 USD (nie ma limitu czasu, możecie zostać aż do zachodu słońca);
 • rejs statkiem na wyspę, gdzie znajduje się Statua Wolności oraz na Ellis Island – cena biletu 18,50 USD;
 • lotniskowiec Intrepid Sea, Air & Space Museum (mogliśmy zwiedzić również łódź podwodną) – cena biletu 33,00 USD.

Coś za coś (citypass)

Nie skorzystaliśmy z wejściówki do The Metropolitan of Art. Wchodząc na Top of the Rock zrezygnowaliśmy z wejścia do Guggenheim Museum. Wybierając rejs do Statuy Wolności i na Ellis Island zrezygnowaliśmy z rejsu wycieczkowego po rzece. Wybierając lotniskowiec zrezygnowaliśmy z wejścia do muzeum 9/11, jednak wykorzystaliśmy to, że we wtorki można je zwiedzić za darmo lub płacąc dowolną dotację (macie wtedy na zwiedzanie tylko 2h, co naszym zdaniem jest za mało), my wrzuciliśmy 10,00 USD. Cena jednego biletu do 9/11 Museum to 26,00 USD.
Wszystkie powyższe atrakcje, gdyby nie citypass i darmowy wtorek w muzeum 9/11 kosztowałyby nas 195,50 USD za jedną osobę.

Nowy Jork – atrakcje sportowe

Do atrakcji zaliczyliśmy również bieg Michała po Central Parku, który kosztował 37,00 USD.

Dodatkowo kupiliśmy bilety na trzy wydarzenia sportowe:

 • Mecz NHL New York Islanders vs. Nashville Predators – 77,00 USD;
 • Mecz NFL New York Jets vs. Denver Broncos – 77,00 USD;
 • Mecz NBA New York Knicks vs. New Orleans – 143,00 USD.

Razem wydaliśmy 600,00 USD.

Parki narodowe

Wydatkiem jakie zaliczyliśmy do atrakcji jest również zakup karty wstępu do parków narodowych, czyli Annual Passes. Cena regularna karty to 80,00 USD. Jednak my ten wydatek podzieliśmy ze znajomymi, którzy byli w Stanach miesiąc wcześniej, dzięki czemu za kartę zapłaciliśmy 40,00 USD. Karta jest ważna cały rok i uprawnia do wstępu na teren większości parków narodowych. Trzeba ją podpisać (jest miejsce na dwa nazwiska) i okazać przy wjeździe wraz z prawem jazdy. Jest to bilet wstępu dla wszystkich pasażerów znajdujących się w aucie, nie płacimy tutaj za osobę, tylko za pojazd. Więcej możecie przeczytać tutaj, tutaj, tutaj itutaj oraz na tej stronie.

Kuba

Przedostatnim wydatkiem jaki zaliczyliśmy do atrakcji jest Michała wyprawa na ryby. Jej koszt wyniósł 66,00 CUC. Więcej możecie przeczytać tutaj. W Hawanie kupiliśmy bilety na Hop On and Hop Off Bus, co kosztowało nas 20,00 CUC.

Razem wydaliśmy 86,00 CUC.


Jedzenie, Internet, pamiątki i inne

Jedzenie

Wliczamy w to wszystkie śniadania, obiady, kolacje, przekąski, słodycze, napoje i drinki. Te które zjedliśmy na mieście i te które przygotowywaliśmy sobie sami np. na Bermudach. W hotelu w Las Vegas oraz w motelach podczas road tripu w cenie noclegu zawsze mieliśmy śniadanie (często coś jeszcze dokupowaliśmy, ponieważ śniadania były na słodko), w Cayo Santa Maria ze względu na opcję all inclusive przez 4 dni nie kupowaliśmy jedzenia, a w Nowym Jorku zatrzymaliśmy się u znajomych, więc nie płaciliśmy za śniadania oraz kilka razy za obiad, dlatego wydatki w USD na pewno powinny być wyższe. Naszym zdaniem średnio 30,00 USD dziennie na osobę, bez szaleństw, jedząc obiady na mieście, powinno wystarczyć.

 • 132,00 CAD (Toronto, Niagara Falls, 3 dni), co daje średnio dziennie na osobę: 22,00 CAD;
 • 1457,00 USD (USA, Bermudy, 26 dni), co daje średnio dziennie na osobę: 28,01 USD;
 • 119,00 CUC (Santa Clara, Hawana, 3 dni), co daje średnio dziennie na osobę: 19,83 CUC;

Liczbę staraliśmy się zaokrąglić do pełnych dni, np. jeśli w Toronto wylądowaliśmy wieczorem, a innego dnia w południe ruszyliśmy z Niagara Falls do Nowego Jorku, to potraktowaliśmy to jako jeden dzień, dla ułatwienia kalkulacji w danej walucie ?.

Telefon/Internet

Głównym wydatkiem tutaj był zakup w Nowym Jorku karty sim z pakietem Internetu na 30 dni, co kosztowało nas 57,00 USD (nie mogliśmy skorzystać z tańszej opcji w innej sieci, ponieważ karta nie działała w naszych telefonach), zapłaciliśmy także 4,00 CUC za 3h Internetu na Kubie.

Pamiątki

Pamiątki to rzecz subiektywna, nie każdy lubi i nie każdy przywozi. My zawsze kupujemy magnesy, czasami inne drobiazgi. Tym razem przywieźliśmy 17 magnesów, małą butelkę syropu klonowego, trochę amerykańskich słodyczy (M&Msy i Reese’s), kilka ciuchów, dwie pary Conversów, opakowanie cygar i cztery butelki rumu.

Razem wydaliśmy 62,00 CAD, 206,00 USD i 66CUC.

Przywieźliśmy także wszystkie mapy parków narodowych (są bezpłatne)

Inne

Kategoria „inne” to głównie zakup dodatkowych leków (np. tabletek na ból gardła), kilku kosmetyków, które po drodze się nam skończyły, koszt wypożyczenia leżaków (na Bermudach), koszt zrobienia prania i opłata za parking (w Las Vegas).

Razem wydaliśmy: 15,00 CAD, 103,00 USD.


Podsumowanie

W trakcie 38 dniowej podróży, odwiedziliśmy 4 państwa, spaliśmy w 14 różnych miastach, przemieszczaliśmy się samolotami, autobusami i wypożyczonym autem. Przywieźliśmy kilka pamiątek i mnóstwo niesamowitych wspomnień. Wydaliśmy średnio na jedną osobę: 19.133,00 zł. Dzienny średni koszt podróży na jedną osobę to 511,00 zł, czyli ok. 134,00 USD.

Powyższe koszty zawyżają przede wszystkim bilety lotnicze, gdyby je wyeliminować, to średnio na jedną osobę wydatki wyniosłyby 13.958,00 zł, czyli ok. 367,31 zł dziennie, co daje ok. 96,00 USD, a to już nie brzmi tak strasznie ?.

Warto było przeznaczyć każdy zaoszczędzony grosz na podróż, spełniliśmy nią wiele naszych marzeń, zobaczyliśmy niezwykłe rzeczy i co nieco się nauczyliśmy, a remont łazienki może poczekać…. Teraz będzie musiał trochę dłużej poczekać, bo już w listopadzie lecimy do Australii ?.

Średnie kursy walut (maj 2019 r.):
CAD 2,85
USD 3,83
CUC 3,83
EUR  4,29

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *