Urlop na Kubie (wizy, waluty i inne wydatki)

Wybieracie się na urlop na Kubę? Przygotowaliśmy poniżej kilka podstawowych informacji – wizy, waluty, transport, noclegi, jedzenie i ceny, na podstawie naszych doświadczeń związanych z wyspą :).

Wizy, poradnik jak nie wydać tyle co my

Wiza na Kubę wydawana jest wyłącznie w celach turystycznych i jest ważna 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Karta turystyczna, czyli właśnie wiza to była jedna z naszych obaw przed wylotem.

Obywatele państw trzecich, którzy planują lecieć na Kubę z terytorium USA, są traktowani tak samo jak obywatele USA, więc w ramach obowiązującego embargo nie mogą odbywać podróży turystycznych. Aby pojechać na Kubę, muszą kwalifikować się do jednej z dwunastu dozwolonych kategorii. W przypadku podróży indywidualnych możliwa jest tylko kategoria „Support for Cuban people” – taki opis można znaleźć na stronie Departamentu Stanu i Departamentu Skarbu.

Rezerwując nocleg w hotelu, musieliśmy podać powód naszej wyprawy, wybraliśmy „Pomoc dla mieszkańców Kuby”, nie było opcji, że wybieramy się turystycznie. Informacje w Internecie nie są zbyt szczegółowe, a my nie mieliśmy doświadczenia. Kuba była ostatnim przystankiem w naszej podróży i mieliśmy obawy, czy wylatując z Miami uznają wizy zakupione w Polsce, dlatego też postanowiliśmy kupić je na lotnisku bezpośrednio przed wylotem. Nie mamy pojęcia, czy one się czymś różnią.

Koszt zakupu wizy

W Polsce można kupić wizy w biurach podróży lub przez Internet, opłata konsularna wynosi 100 zł (informacja z maja 2019 r.), jednak już za pośrednictwo możemy zapłacić od 25 zł nawet do 89 zł. Jak widać bez problemu kupicie je przed urlopem.

Za wizy na lotnisku musieliśmy zapłacić 100$ od osoby, czyli znacznie więcej. Wydaje się nam, że te z Polski zostałyby uznane. Przy odprawie pytano nas czy mamy wizę, a gdy okazało się, że nie to skierowano nas po jej zakup. Tym razem byśmy kupili je w Polsce.

CUC czy CUP, czyli jak nie dać się oszukać

Na Kubie obowiązują dwie waluty CUC i CUP:

 • CUC jest to peso convertible, czyli tzw. peso wymienialne używane głównie przez turystów, jego kurs wynosi ok. 4,00 zł;
 • CUP jest to peso cubano tzw. peso narodowe, używane przez mieszkańców Kuby, w październiku 2018 r. 1 CUC stanowił ok. 23 CUP, co w przeliczeniu na polskiego złotego dawało ok. 18 gr.

Jak rozpoznać CUP i CUC?

Najlepszym sposobem dla nas było zapamiętanie, że „pomniki są ważniejsze od ludzi”. Dlaczego właśnie tak? Na wszystkich banknotach CUC są pomniki przestawiające ważne miejsca na Kubie. Natomiast na banknotach CUP widnieją wizerunki znanych osób. Warto zapamiętać jak rozpoznawać obie waluty. Słyszeliśmy o sytuacjach, gdy ktoś płacił w CUC i powinien otrzymać resztę np. 10 CUC, a otrzymał 10 CUP. Co jest sporą stratą i zwykłym oszustwem. My na szczęście nie mieliśmy takich przygód, ale lepiej dmuchać na zimne.

Wymiana pieniędzy

Jedno o co na Kubie nie trzeba się martwić to są kantory. Jest ich całkiem sporo. Niestety w każdym jest inny kurs. Warto poświęcić chwilę czasu, wejść do kilku i poszukać najlepszego kursu w danym momencie. Co do waluty jaką najlepiej ze sobą zabrać, to w zasadzie nie ma różnicy, byle nie był to dolar amerykański. Od wymiany $ na CUC jest naliczana dodatkowa prowizja w wysokości 10%. My mieliśmy ze sobą euro. W zależności od miejscowości wymienialiśmy po kursach od 1,05 do 1,18 CUC za 1 EURO.
W kantorze nie kupicie CUP, tylko i wyłącznie CUC.

Lądując w Santa Clara bez problemu wymieniliśmy pieniądze na lotnisku. Po wyjściu z terminalu, po prawej stronie na zewnątrz budynku znajdowało się okienko, w którym był kantor. Pamiętajcie, żeby za każdym razem przeliczyć otrzymane pieniądze.

CUC czy CUP

Kolejną ciekawostką jest to, że w większości budek z jedzeniem, lodami czy ciastkami przy cenach nie ma podanej waluty w jakiej powinniśmy zapłacić. Tak więc nie wiemy czy wskazana cena jest w CUC czy CUP. Spotkaliśmy się z tym m.in. kupując lody w Hawanie (naprzeciwko Kapitolu). Po podejściu do okienka poprosiliśmy o dwa lody, podana cena za jednego wynosiła 2. Nie wiedząc w jakiej walucie mamy zapłacić, podaliśmy ekspedientce 2 CUC i czekaliśmy na reakcję. Ta przyjęła 2 CUC i wydała nam resztę – 42 CUP. Tak więc porcja lodów ala’włoskich kosztowała nas niecałe 40 gr. Zastanawialiśmy się, czy jak byśmy dali 4 CUC (co za 2 lody dla przeciętnego turysty wydaje się normalną ceną) to wydano by nam resztę. Kubańczycy słabo mówią po angielsku, więc czasami jest trudno dopytać i trzeba poczekać jak zareagują ?.
W restauracjach i barach ceny są podawane w CUC.

Transport i noclegi

Do Hawany z Cayo Santa Maria jechaliśmy autobusem, bilety kupiliśmy w recepcji hotelu. Koszt takiego przejazdu wynosił 25 CUC od osoby. W Hawanie zatrzymaliśmy się w mieszkaniu zarezerwowanym przez booking, co wiąże się z pewną historią.

Gdy potrzebujesz pośrednika

Będąc jeszcze w Cayo Santa Maria nie mieliśmy zaplanowanego noclegu w stolicy. Dzień przed wyjazdem okazało się, że wsiadając do autobusu obowiązkowo musimy podać miejsce, w którym się zatrzymamy (tak samo było, gdy jechaliśmy z Santa Clary), ponieważ mieliśmy dotrzeć na miejsce wieczorem, stwierdziliśmy, że w sumie możemy zrobić rezerwację. Weszliśmy na booking, dokonaliśmy wyboru i okazało się, że… nie możemy zrobić rezerwacji przebywając na terenie Kuby. Musieliśmy skontaktować się z kimś w Polsce, podać mu wszystkie dane i poprosić o dokonanie jej za nas. Na wyspie jest blokada i nie zrobicie rezerwacji, pojawia się komunikat, że z miejsca, w którym przebywasz jest to niemożliwe.

Rezerwacja noclegów

Od jakiegoś czasu noclegi na Kubie możecie zarezerwować zarówno na booking jak i na airbnb, będąc jeszcze w Polsce. Możecie wybrać hotel, hostel lub casa particulares. My w casie spaliśmy w Santa Clarze i to było najfajniejsze doświadczenie, w hotelu spaliśmy w Cayo Santa Maria, a w Hawanie wynajęliśmy całe mieszkanie dla siebie.
W Casach najczęściej śniadanie jest w cenie noclegu lub trzeba za nie niewiele dopłacić, jest ono skromne, jednak nie rozpoczniecie dnia z pustymi brzuchami (najczęściej jest to kawa/herbata/sok, kilka owoców, masło, chleb tostowy i jajka).

Casa particulares są to prywatne stancje/pokoje wynajmowane u Kubańczyków. Mają one specjalne oznaczenie (dwustronna niebieska strzałka góra-dół), więc bez problemu je rozpoznacie.

Autobusy

Transport autobusowy działa naszym zdaniem dosyć sprawnie na całej wyspie. Musicie jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ drogi nie są najlepszej jakości, co znacznie wydłuża podróże. Kubańczycy również nie przejmują się za bardzo punktualnością, robią postoje na trasie, nie odjeżdżają o czasie itp. Podróżując po Kubie weźmy pod uwagę, że nasz plan może nie być zrealizowany, co do minuty.

Jedzenie

Poza hotelem jedzenie nie było już takie różnorodne. Macie do wyboru zakup „z okienka” głównie różnych kanapek, tostów i słabej jakości pizzy.

Ponadto jedliśmy lody z automatu (niezbyt dobre) w cenie 1 CUP oraz ciastka smażone w głębokim tłuszczu z konfiturą w środku (lepsze).

Jednak musicie pamiętać, że kubańskie jedzenie nie jest najlepszej jakości. Ostatniego dnia mieliśmy ochotę wybrać się na pożegnalna kolację i byliśmy już trochę stęsknienie europejskiego jedzenia, trafiliśmy w turystyczne miejsce, stosunkowo drogie, jednak nawet tam nie było zbyt wielkiego wyboru. Nadal jedliśmy kanapki, tylko ładniej podane.
Za to drinki są pyszne i tanie – pinacolada i mohito już zawsze będzie się nam kojarzyło z Kubą J.

W Santa Clarze poszliśmy do restauracji i zamówiliśmy ryż z kurczakiem. Ryż był wymieszany z czarną fasolą i dosyć smaczny, kurczak był rozbity i usmażony „jak leci” z chrząstkami, kośćmi itp.

Zaraz po tej kolacji wybraliśmy się na pizzę ?, którą zjedliśmy już w pokoju. Pizzeria była zatłoczona, a ceny niewysokie – 3 CUC.

Kilka razy byliśmy w Hawanie, w sklepie w pobliżu miejsca, gdzie spaliśmy. Półki nie były puste, jednak był tam np. tylko jeden rodzaj makaronu, ryżu, sera, czy mortadeli. Za to rumu był dostępny cały regał różnorodnych marek, pojemności i w różnych cenach J. W tym konkretnym markecie udało się nam kupić lody algidy (3 CUC za 2 szt) i prawdziwą fantę oraz coca-colę, były one jednak zdecydowanie droższe od innych podobnych produktów.

Dania w hotelowej restauracji

Przykładowe ceny (październik 2018 r.)

 • nocleg w casie ok. 20 CUC za dwie osoby
 • pizza (knajpka w Santa Clarze) 3 CUC
 • pamiątkowy magnes 1 CUC
 • Internet 1-2 CUC za godzinę (karta-zdrapka)
 • Wyprawa na ryby (z hotelu) 66 CUC
 • kubańska cola 2 CUC (za puszkę)
 • pocztówka + znaczek 2 CUC
 • europejskie lody w sklepie 1,5 CUC
 • autobus Hop On Hop Off 10 CUC od osoby
 • różnego rodzaju przekąski dla dwóch osób, zaspokajające mały głód 🙂 (np. mała pizza + kanapka z okienka) 3 CUC
 • butelka rumu 4 CUC
 • taxi na lotnisko w Hawanie 20 CUC (nielegalne)
 • wieczór w knajpce (np. 4 drinki, plus jedzenie dla dwóch osób) ok. 50 CUC

Podsumowanie wydatków

Oprócz wydatków poniesionych w CUC na miejscu, wydaliśmy też złotówki rezerwując wcześniej loty i noclegi.

Bilety lotnicze:

 • Miami – Santa Clara 841,00 zł za 2 os.,
 • Hawana – Monachium 2135,00 zł za 2 os.,
 • Monachium – Warszawa 947,00 zł za 2 os.,

Noclegi:

 • w Cayo Santa Maria z opcją all inclusive 1644,00 zł za 4 noce w dwuosobowym pokoju,
 • w Hawanie 194,00 zł za 2 noce w trzypokojowym mieszkaniu.

Na co

CUC

Internet

4,00

Jedzenie, napoje, drinki (Santa Clara, Hawana)

119,00

Nocleg (Santa Clara)

20,00

Taxi (Santa Clara, Hawana)

48,00

Autobus- podróże

78,00

Atrakcje

86,00

Pamiątki (cygara, rum, magnesy)

66,00

SUMA

421,00

Internet, czyli karty zdrapki, które kupowaliśmy, aby mieć kontakt ze światem, zrobić rezerwację noclegu oraz odprawić się przed lotem (3h).


Koszty taxi oznaczają przejazd z lotniska w Santa Clarze do miasta, dojazd na dworzec autobusowy w Santa Clarze oraz dojazd na lotnisko w Hawanie.
Autobus – podróże, to przejazdy na dwóch trasach za dwie osoby: Santa Clara – Cayo Santa Maria oraz Cayo Santa Maria – Hawana.
Atrakcje to koszt Michała wypadu na ryby w Cayo Santa Maria, o którym pisaliśmy w poprzednim wpisie oraz przejazdy autobusem „Hop on Hop off” w Hawanie ?.

Powyższe koszty na pewno można uciąć rezygnując z hotelu, jednak to była nasza podróż poślubna i mieliśmy ochotę na odrobinę „luksusu”, a także kupując wizy w Polsce. Cena biletów lotniczych to kwestia obserwacji i tego jak bardzo jesteście elastyczni w związku z terminem wylotu, my byliśmy trochę ograniczeni ze względu na to, że nasz urlop nie opierał się tylko i wyłącznie na Kubie ?. Koszty biletów lotniczych zawyżył również fakt, że nie lecieliśmy i nie wracaliśmy z tego samego miejsca, podróż rozpoczęliśmy w Toronto w Kanadzie, a zakończyliśmy w Hawanie na Kubie.

2 thoughts on “Urlop na Kubie (wizy, waluty i inne wydatki)

  1. Nielegalne taxi, to prywatne samochody Kubańczyków. Nie są one oznaczone w żaden sposób i nie zrzeszone, po prostu zaczepiają na ulicach i proponują przejazd, tak też było na lotnisku w Santa Clara :). Lagalne taxi są w większości żółte i opisane. W większości przypadków płaciliśmy w CUC, ale były przypadki, że płaciliśmy w CUC, a wydawali nam w CUP. Sami nie szukaliśmy wymiany waluty na CUP :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *